Zmenšenie prsníkov

Veľké prsia predstavujú nielen estetický problém, často zaťažujú ženy aj zdravotnými ťažkosťami : bolesťami chrbta, hlavy, podráždenie kože, exzémy a mykózy pod prsiami.

Zmenšenie prsníkov Zmenšenie prsníkov je operácia, pri ktorej sa odoberá z tkaniva prsníka ( tkanivo prsnej žlazy a okolité tukové tkanivo ) určité vopred dohodnuté množstvo. Zároveň sa zmenšuje aj kožný kryt prsníka. Modeláciou zvyšku prsnej žlazy dosahujeme požadovaný pooperačný stav.

Väčšinou túto operáciu vykonávame v celkovej anestézii, len pri menších prsníkoch ju môžeme vykonať v lokálnej anestézii. Operácia trvá asi 2 -3 hodiny, pooperačný priebeh je väčšinou úplne nebolestivý, prípadne je prítmný malý dyskomfort. 

Po operácii ostáva pacientka 1 noc v našom centre a po preväze je druhý deň plne sebestačná prepustená domov. 6 týždňov od operácie je potrebné nosiť podpornú elastickú podprsenku. Vačšinou nie je potrebné vyberať stehy, lebo používame vstrebateľný materiál.

Definitívny tvar dostanú prsia 3-6 mesiacov po operácii, počas tejto doby dochádza k ich miernemu poklesu a formovaniu gravitáciou.

Kojenie po takejto operácii nie je vždy možné. Aj keď pri operácii neprerušíme všetky mliekovody, vo zvyšných sa môžu reparačnými zmenami vytvoriť jazvy, ktoré kojenie znemožnia.