Trvalá epilácia laserom

Lightsheer DuetNová generácia najrozšírenejšieho epilačného lasera Lightsheer. S laserovou technológiou Lightsheer Duet je odstránenie neželaných chĺpkov rýchle, bezbolestné, trvalé a ultra bezpečné. Umožní Vám posytovat najlepšie laserové epilácia na trhu. Súhra optimálnej vlnovej dĺžky, časovanie pulzu a podtlakového prisatie kože.

Viac informácií získate kliknutím na obrázok vľavo, alebo tu.

V súčasnosti je laserová epilácia najúčinnejšou metódou trvalého odstránenia nežiadúceho ochlpenia. Bežne si chĺpky holíme, vytrhávame alebo odstraňujeme voskom. Chĺpky však po niekoľkých dňoch znova narastú a my musíme tieto procedúry znova opakovať. Preto dnes čoraz viac rastie popularita laserovej epilácie , ktorá rieši problémy nežiadúceho ochlpenia natrvalo. Podmienkou je však aspoň minimálna prítomnosť pigmentu v chĺpku (svetlé ani šedivé chĺpky laser neodstráni). Epilačné lasery pracujú na princípe selektívnej fototermolýzy- produkujú svetelné žiarenie určitej vlnovej dĺžky, citlivé na farbivo vlasového chĺpku - melanín. Laserový lúč prenikne ku korienku chĺpku (folikulu), reaguje s jeho farbivom a zmenou svetelného žiarenia na tepelnú energiu dochádza k zahriatiu vlasového korienka na extrémne vysokú teplotu a jeho definitívnemu zničeniu. Farbivo melanín však obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva aj pokožku. Takže pri tmavej koži je nutné použiť nižšiu energiu laserového lúča, tak, aby nedošlo k jej poškodeniu . Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie vlasovej cibuľky. Ideálny pre epiláciu laserom je tmavý chlp a svetlá koža.

Fyziológia chlpu

Vlasy aj chĺpky v priebehu svojho života prechádzajú určitými rastovými cyklami. Pre úspešný výsledok epilácie je potrebné zasiahnuť vlas v jeho aktívnej rastovej fáze (anagéne), kedy obsahuje najviac farbiva. Počet - percento korienkov v aktívnej fáze je rôzne na jednotlivých častiach tela a do určitej miery individuálne. Ostatné korienky na danej časti tela sú v kľudovej fáze (telogéne). Korienky v kľudovej fáze sa skôr či neskôr prebudia a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy, priamo závislé od dĺžky kľudovej fázy na danej časti tela, aby sa maximálne množstvo chĺpkov dostalo do aktívnej fázy ,stmavlo a mohlo byť zničené laserovým lúčom. Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie zákroku doba, keď chlpy začínajú zase rásť. Táto fáza rastu korienkov (spiacich v čase predchádzajúcej epilácie) nastáva 1-3 mesiace po predchádzajúcom zákroku.

EpiláciaKoľko opakovní je potrebných

Laserová epiláciaV priemere je epiláciu potrebné zopakovať 4 - 8 krát, v 6 – 12 týždňových intervaloch. Tento počet platí bez výnimky pre každý epilačný laser , aj IPL (prístroj podobný laseru) Akékoľvek informácie o výsledkoch trvalej epilácie po jednom alebo dvoch zákrokoch nemôžu byť pravdivé ani objektivne. V nízkom percente prípadov, v závislosti na individuálnych vlastnostiach pokožky a ochlpenia môže byť počet potrebných opakovaní epilácie nižší alebo vyšší ako je priemer. Na našom pracovisku používame vysokokvalitný diódový laser renomovanej značky Lumenis Lightsheer.

Kontraindikácie - kedy sa nesmie epilovať

Žiadne absolútne kontraindikácie prečo sa nesmie epilovať známe nie sú. Opatrný však treba byť v nasledovných prípadoch:

  • u ľudí, ktorým sa tvoria hypertrofické a keloidné jazvy
  • v prípadoch aktívneho alebo častého výskytu herpetickej infekcie na epilovanej oblasti
  • 6 týždňov po použití epilačných metód pri ktorých sa vytrháva korienok chlpu (epilácia voskom, vytrhávanie pinzetou, vytrhávanie strojčekom)
  • 6 mesiacov po celkovom používaní prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A – retinoidov (ISOTRETINOIN, ROACCUTAN - používaný na liečbu akné)
  • v prípade lokálneho používania retinoidov (RETIN A), alebo bieliacich prípravkov – hydrochinon (stačí vysadiť 2 týždne pred zákrokom.)
  • niekoľko mesiacov pred zákrokom sa taktiež neodporúča brať prípravky s vysokým obsahom beta karoténu
  • počas tehotenstva laserovú epiláciu nedoporučujeme

Predzákroková starostlivosť

Na epiláciu laserom je vhodná neopálená pokožka. Časti tela, ktoré môžu byť vystavené priamemu či nepriamemu slnečnému žiareniu je vhodné chrániť krémom s vyšším ochranným faktorom (50) . Chĺpky nesmú byť epilované strojčekom ani akoukoľvek inou metódou, ktorá chĺpky vytrháva (minimálne 6 týždňov pred zákrokom.) Chĺpky môžu byť holené žiletkou alebo zastrihávané nožničkami. U pacientov, ktorí prekonali infekciu herpes simplex, môže v ojedinelých prípadoch epilácia v okolí pier vyvolať opätovnú aktivizáciu infekcie.

Pozákroková starostlivosť

Vo väčšine prípadov je epilácia laserom sprevádzaná miernou reakciou pokožky po zákroku. Mierne podráždenie pokožky môže pretrvávať niekoľkých hodín alebo až niekoľko dní .Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť aj chrastičky a po ich odpadnutí dočasné hypopigmentácie alebo hyperpigmentácie kože. Tieto zmeny môžu vo veľmi nízkom percente prípadov pretrvávať aj niekoľko mesiacov. Vyplývajú z individuálnych vlastností pokožky, ktoré sú premenlivé v závislosti na momentálnom fyzickom a psychickom stave klienta. Následne po zákroku je vhodné epilovanú pokožku ošetrovať masťou Calcium Panthotenicum. Po zákroku sa neodporúča opaľovanie minimálne po dobu 2-3 týždňov. Dôležité je tiž používať krém s vysokým ochranným faktorom na epilované časti tela.

Ako je zákrok znášaný pacientom

Žiaden zákrok odstraňujúci nežiadúce ochlpenie nie je úplne bezbolestný. Klienti, ktorí sa podrobili epilácii voskom, depilačným strojčekom alebo elektrickou ihlou to môžu potvrdiť. Laserová epilácia prístrojmi Lightsheer trvá pomerne krátko. Integrované chladenie chráni kožu pred tepelným poškodením a zvyšuje pohodlie klienta počas zákroku.

Medikácia

Citlivosť pacienta počas zákroku, hlavne pri epilácii veľkých plôch sa dá znížiť užitím liekov proti bolesti (Ibuprofen, Paralen alebo Novalgin asi hodinu pred zákrokom.) Ďalšou možnosťou je aplikácia anestetického krému Emla, ktorý je dostupný na našom pracovisku. Niektoré citlivé oblasti, napr. bikiny, hlavne pri prvej epilacii, keď sú chlpky najhustejšie, vieme úplne znecitliviť injekčnou aplikáciou lokálnej anestézy.

Dlhodobosť výsledkov

Laserová epilácia odstraňuje nežiadúce ochlpenie natrvalo. Avšak, vzhľadom k fyziológii chlpu (viď vyššie) a mnohým ďalším faktorom, ktoré ovplyvňujú rast chlpu (hormonálna nestabilita, endokrinologické poruchy, gynekologické ochorenia....) nemusia výsledky (vo veľmi nízkom percente prípadov) celkom presne korelovať s teóriou. Želaným výsledkom je trvalá redukcia nežiadúceho ochlpenia, teda trvalé zníženie počtu chĺpkov v danej oblasti a zmena ich kvality na jemné, svetlé chĺpky, ktoré už klient vníma ako esteticky nezávadné.

Aký je rozdiel medzi epiláciou laserom a epiláciou IPL?

Je dôležité vopred vedieť, akým prístrojom vám bude vykonaná epilácia a ako rozoznať ten efektívny od nevyhovujúceho. Epilácia intenzívnym pulzným svetlom (IPL) má iba krátkodobý účinok a ak chceme dosiahnuť trvalý výsledok, malo by byť ošetrenie vykonané laserom.

Oba spôsoby ošetrenia sú založené na zahriatí vlasového korienku na teplotu, ktorá zabezpečí trvalú epiláciu. Vlasové korienky sa ohrejú vďaka pohlcovaniu svetla týchto prístrojov, zvýši sa ich teplota, až sa dosiahne kritická teplota, kedy sa trvale poškodia. Čiže pri dostatočnom zahriatí korienka nastane jeho trvalé poškodenie, a vlas z neho už nerastie. Ak je však teplota korienka pri zahriatí iba trošku nižšia než je požadovaná teplota, trvalé poškodenie korienku nenastane a efekt epilácie trvá iba niekoľko týždňov. Korienok je akoby „omráčený“, ale po niekoľkých týždňoch sa zregeneruje a vlas z korienku začína znovu rásť.

Každá farba svetla má iný efekt na ohriatie korienku. Záblesk intenzívneho pulzného svetla (IPL) obsahuje viacero farieb svetla. Pomer a intenzita jednotlivých farieb v záblesku IPL bývajú rozdielne v závislosti od výrobcov jednotlivých prístrojov. Ale udávaná energia pulzu je rozložená do celého spektra farieb, a iba jej malá časť zohrieva korienok vlasu. Takže efekt epilácie IPL sa môže líšiť podľa druhu prístroja, zručnosti obsluhy a nastavení parametrov zákroku. V každom prípade má iba krátkodobý účinok.

So schopnosťou prístrojov vysielať svetlo potrebnej farby a intenzity samozrejme súvisí aj ich cena. Cena bežne používaných IPL prístrojov sa pohybuje medzi 2000 EUR až 5000 EUR, ceny kvalitných laserov sa pohybujú od 30 000 EUR do 80 000 EUR. Trvalosť epilácie prístrojom je samozrejme primeraná jeho cene.

Laserový lúč obsahuje iba jednu farbu, vybranú tak, aby sa čo najviac chránila pokožka a maximalizoval sa efekt na chĺpky. Farba lasera je vybraná tak, aby bola maximálne pohlcovaná korienkom a pri pohltení sa premenila na tepelnú energiu, dostatočnú na jeho úplné zničenie. Korienok najlepšie pohlcuje svetlo s vlnovou dĺžkou okolo 800 nm. Výsledok potom závisí od kvality vykonania zákroku, hlavne od použitia dostatočnej energie laserového lúča, ktorá je nastaviteľná pri kvalitných prístrojoch v dostatočnom rozmedzí, a od dôsledného pokrytia epilovanej plochy. Uspokojivý efekt prinesie iba epilácia vykonávaná skúseným personálom s dostatočne výkonným laserovým prístrojom. V súčasnosti sa dajú kúpiť IPL na domáce použitie. Slabé výkonové parametre by mali eliminovať riziko popálenia pokožky, ale to tiež znamená žiadny trvalý efekt.

V prípade záujmu o využitie ponuky LASEROVEJ MEDICÍNY nás kontaktujte na telefónnom čísle 0918 277 207 alebo 0911 232 405.