Operácia viečok - blefaroplastika

Horné viečka začínajú obyčajne ovísať v tretej dekáde života, avšak už v mladosti sa môžu objaviť nadmerné uloženia tuku na horných aj dolných viečkach, ktoré vydúvajú viečka a spôsobujú starší a smutnejší vzhľad.

Tieto zmeny zmierňuje alebo odstraňuje operácia viečok - tzv. blefaroplastika.

Pri operácii horných viečok sa odstraňuje prebytočný pruh kože, časť uvoľneného svalu pod viečkom a usadenia tuku na typických miestach. Ak je potrebné vykonajú sa ďalšie zákroky potrebné na omladenie a osvieženie výzoru - nadvihnutie obočia, výplň A-frame deformity, presun tukov - vždy podľa stavu pacienta.

Na dolných viečkach,takisto ako operácii horných viečok sa odstraňuje pásik kože, svalu a nadbytočný tuk. Pri operácii dolných viečok je často nutné doplniť zákrok stabilizujúci viečka a tak predísť komplikáciám, niekedy je nutné až pozdvihnutie stredu tváre - tzv. stredotvárový lifting ( ide o podvihnutie líc a tým podporu viečok.

Operácia viečok - blefaroplastika je operácia prevádzaná v lokálnej anestézii pri tlmení pacienta. Je to nebolestivý zákrok, na ktorý si väčšina pacientov len matne spomína. Po operácii pacient odchádza do domáceho ošetrenia cca 2 hodiny po zákroku. Blefaroplastika len málo zaťažuje pacienta, lieky proti bolesti pacienti užijú skôr výnimočne. Miesta rezov má pacient pri odchode z ambulancie prelepené cca pol centimetrovými pásikmi, takže normálne vidí. Stehy vyberáme o 6 dni, následne nechávame jazvy zalepené vyššie zmienenými pásikmi, tzv. steristripmi ďalších 3 až 7 dní. Po operácii horných viečok pretváva opuch a hematóm cca do siedmych dní, po operácii dolných viečok cca do štrnástich dní. Úplné zhojenie a skoro úplné vymiznutie jaziev je možné očakávať 6 mesiacov až rok po operácii.


Blefaroplastika (operácia viečok) je vhodná pre ženy aj pre mužov, podstupujú ju všetky vekové kategórie. Pri dodržaní správenho technického postupu a detailnom prevedení táto operácia osvieži a omladí celú tvár. Je to operácia častá, čím ďalej tým viac a vývoj napovedá, že o desať, dvadsať rokov bude ovisnutá koža na viečkach javom tak zriedkavým ako napr. nezafarbené šedivé vlasy u žien v súčasnosti.

Pre koho je blefaroplastika vhodná

Príznaky zmienené vyššie začínajú väčšinou pomaly vznikať po 30 roku života, ale len zriedkakedy sa operácia uskutočňuje pred 35 rokom života. Je málo žien a mužov u ktorých by operácia vykonaná po 45. roku života nemala výrazný výsledok, ktorý vydrží asi 7 – 12 rokov. Operácia sa dá opakovať, ale málokedy je to nutné. Operácii viečok musí predchádzať konzultácia, pri ktorej preberieme podrobne možné riešenia a navrhneme postup.

U zdravého človeka blefaroplastika nevyžaduje zvláštnu prípravu ani vyšetrenie. Štrnásť dní pred zákrokom je nutné vysadiť lieky obsahujúce acetylsalicylovú (Acylpyrin, Anopyrin). Operácia sa vykonáva počas celého roka.V prípade, že nie je termín dohodnutý pri konzultácii je možné sa naň objednať kedykoľvek telefonicky. 

Ako sa zákrok uskutočňuje

Operácia viečok sa väčšinou vykonáva ambulantne v lokálnom znecitlivení. Na zákrok nie je vhodné prísť nalačno a smädný. Mali by ste byť v dobrej kondícii. Okrem injekcie je zákrok celkom bezbolestný, dobre sa znáša a trvá asi 1 hodinu pri operácii horných viečok a do 2 hodín pri spodných viečkach. Podstatou zákroku je odstránenie kožného nadbytku na viečkach a odôvodnených prípadoch aj odstránenie tukových teliesok. Jazvy sú v záhybe kože nad horným viečkom a tesne pod líniou mihalníc na spodnom viečku. Po zákroku je nutné zabezpečiť si odvoz alebo zostať do druhého dňa.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Po operácii sa takmer vždy vytvoria modriny, ktoré môžu byť až tmavo modré a okolo celého oka. Modriny postupne miznú zväčša po 14 dňoch. Po 14 dňoch vyzerajú oči celkom prirodzene a stav je možné prirovnať k podráždeniu oka ako napríklad pri zápale spojiviek. Ako prevencia modrín- hematómov, opuchov a pre hladký priebeh hojenia je veľmi dôležitý kľud a to hlavne v prvých pooperačných hodinách. Po operácii si preto naplánujte 48 hodín odpočinku s očami väčšinu času zavretými. Na oči sa v tomto čase prikladajú obklady, ktoré dostanete už pri ukončení operácie a bude Vám vysvetlené a ukázané ako si obklad pripraviť. Rovnako dostanete celé vybavenie na pooperačné ošetrovanie. Opuchy môžu byť nesúmerné a to vedie k dočasne nesúmernej polohe jaziev. Operácia má len výnimočne akútne komplikácie. Stehy sa vyťahujú 5.- 7. pooperačný deň.

V prípade, že si môžte dovoliť ísť do práce s modrinami, je to možné 5. pooperačný deň (s ťažkosťami 3. pooperačný deň) inak je potrebné počítať so spoločenským obmedzením 14 dní vzhľadom k hematómom.Okolo 10. pooperačného dňa sa môžu začať jazvy sťahovať a tvrdnúť. Je to normálna fáza procesu vyzrievania jazvy, ktorá po určitom čase sama pominie. Toto obdobie treba skrátiť masážmi a použitím špeciálneho krému na jazvy obsahujúce silikón.

Riziká blefaroplastiky

Najvážnejšou komplikáciou ma spodných viečkach je vznik ektropie - stav kedy koža ťahá a viečko nie je možné dobre zavrieť. Významnou prevenciou je dodržanie pooperaného kľudu. Stav sa len pomaly upravuje pomocou masáží a ďalších opatrení. Ďalšou komplikáciou je vznik organizovaného hematómu v podkoží. Ten sa vždy vstrebe, ale môže to výrazne predĺžiť hojenie. V tomto prípade je vhodné hematóm vypustiť.

Ostatné riziká ako je infekcia, poruchy hojenia a podobne, nie sú časté, ale môže k nim dôjsť ako pri každej rane.