Plastika nosa - rhinoplastika

Operácia nevyhovujúceho vzhľadu nosa, tzv. rhinoplastika (plastika nosa) patrí na našom pracovisku medzi obľúbené operácie. Veľmi dôležitá je predoperačná konzultácia (ideálne dve, eventuálne aj na viacerých pracoviskách) aby sme zladili očakávania pacienta a možnosti plastickej chirurgie. V prípade, že sa to podarí, plastika nosa prináša veľké uspokojenie pacientom aj chirurgom.

Nos tvorí centrum tváre, je jednou z jej najnápadnejších častí a priťahuje pozornosť okolia. Na rozdiel napr. od uší, kde z hľadiska estetiky stačí, aby boli nenápadné, tvar nosa a jeho zladenie s tvárou do veľkej miery určuje výzor (krásu, alebo jej opak) celej tváre. Významnú rolu u nosa hrajú aj jedno-dvojmilimetrové rozdiely. Ľudí, ktorí by mohli z rhinoplastiky esteticky profitovať je naozaj veľmi veľa. Aj minimálna zmena môže urobiť z priemerne vyzerajúcej ženy príťažlivú až krásnu. Preto sú tieto operácie veľmi detailné a na každý krok kladieme maximálny dôraz.

Najdôležitejšou zásadou pri plastike nosa je minimalizmus (odstraňujeme čo najmenej vlastných nosných tkanív).

Plastika nosa sa vykonáva od ukončenia rastu (cca 16 - 17 rokov u dievčat) počas celého ďalšieho života. Veľmi často nos vo vyššom veku zhrubne (chrupavky, aj keď veľmi pomaly rastú celý život) a špička aj z nadbytku kože ovisne, čo sa dá efektívne upraviť rhinoplastikou. Tieto zákroky veľmi prispievajú k mladšiemu výzoru celej tváre a často sa vykonávajú za týmto účelom, či už samostatne alebo ako súčasť faceliftingu.

Pred plastikou celého nosa (t.j. pri zákroku aj na kostiach) je potrebné absolvovať interné predoperačné vyšetrenie.

Pred plastikou tzv. mäkkého nosa (úprava len chrupaviek, eventuálne kože) potrebujeme k operácii len určité krvné laboratórne vyšetrenia.

Všetky predoperačné vyšetrenia vieme zorganizovať z nášho pracoviska alebo ich pacient absolvuje cez svojho praktického lekára.