Spevnenie poprsia

Modelácia prsníkov, mastopexia, pexia, spevnenie prsníkov - všetko sú to synonymá pre ten istý výkon.

V širšom zmysle môžeme modeláciou prsníkov rozumieť akúkoľvek estetickú operáciu na prsiach ( teda aj ich zväčšenie silikonovými implantátmi ) Väčšinou sa však pod modeláciou prsníkov ukrýva ich úprava bez vloženia implantátov.

Táto operácia je určená pre ženy s ovisnutými (ptotickými) prsiami, pri nepomere medzi veľkosťou kožnej podprsenky a žľazy, väčšinou spôsobenými zmenami veľkosti prsníkov počas kojenia alebo pri zmenách hmotnosti. Princípom operácie je dať opäť do pomeru objem tkaniva a množstvo kože na prsiach a spevnenie a modelácia tkaniva prsníka.

Estetický tvar prsníka sa dosiahne zmenšením kože na prsiach, modelovaním žlazy ( jej tvarovaním ) a často je potrebné aj vloženie implantátu na doplnenie chýbajúceho objemu. Keďže ide o zmenšenie kože, nevyhnutné sú jazvy na prsiach, ktoré sa však hoja bez ťažkostí a zanechávajú akceptovateľné jazvy.

Jazvy sa nachádzajú vždy okolo celého dvorca a najčastejšie aj smerom dole od dvorca. Jazvy v tvare obráteného T sa pri modelácii používajú zriedka. Našim cieľom je minimalizovať rozsah jaziev po operácii. 

Toto nás aj naše pacientky často vedie k možnosti urobiť iba jednu jazvu okolo dvorca, ukazuje sa však, že pri potrebe väčšej modelácie sú takto operované prsia plochšie a neestetické a je oveľa lepšie pridať jednu jazvu a dosiahnuť krajsí tvar prsníka.

Spevnenie poprsia prebieha v celkovej ( pri menších zákrokoch aj v lokálnej ) anestézii, pooperačne je pacientka pod dozorom lekára, najčastejšie je hospitalizovaná na našom pracovisku do nasledujúceho dňa, kedy odchádza do domáceho ošetrovania.

Pooperačný priebeh je v drvivej väčšine pacientov úplne nebolestivý ( nepamätám sa na jedinú pacientku, ktorá by sa sťažovala na bolesti po operácii ). Pri menších výkonoch odchádza pacientka domov niekoľko hodín po operácii, pri väčších výkonoch a hlavne pri vložení implantátov ostáva do druhého dňa pod dohľadom sestry u nás. Doporučujeme nosenie elastickej podprsenky 6 týždňov po operácii.

Definitívny výsledok operácie sa ukáže po 3 až 6 mesiacoch,dovtedy môžu prsia vyzerať mierne umelo.

Po spevnení poprsia je častá znížená citlivosť v oblasti bradaviek, tento jav je väčšinou prechodný a nespôsobuje väčšie ťažkosti.