Lifting tváre - facelifting

Lifting tváre (facelifting) je zákrok, ktorým omladzujeme výzor pacienta odstránením alebo zmiernením niektorých známok veku na tvári. Základom liftingu tváre je odstraňovanie nadbytku kože a tuku na hornej polovici krku a dolnej polovici až dvoch tretinách tváre. Zvyšok tkanív , kožu a podkožie -tzv. SMAS, napíname a spevňujeme.

SMAS je podkožná pomerne pevná vrstva, ktorá tiež vekom klesá a jej zdvihnutím a spevnením dosiahneme výraznejší a dlhšietrvajúci efekt faceliftingu (lifting tváre).

Tiež odstraňujeme vertikálne pruhy kože na krku (pod bradou smerom dole), čím dosiahneme ostrejší a výzorovo mladší uhol medzi bradou a krkom. Napneme nadbytky kože, ktoré sa vekom vytvárajú po bokoch dolnej časti tváre a zmiernime hlbšie vrásky medzi nosom a ústami.

Pri liftingu tváre rezy vedieme po stranách tváre pred ušami, pod ušným lalôčikom, v ryhe za uchom do polovice ušnice a pokračujeme horizontálne niekoľko cm do vlasatej časti hlavy. Pri bežnom účese sú tak zraku prístupné len jazvy pred ušami, tie sú však veľmi jemné, po čase takmer nebadateľné.

Zákrok prevádzame v kombinácii lokálnej sedácie a analgosedácie vedenej anesteziológom. Znamená to, že pacient nie je úplne uspatý a tak nie je vystavený riziku celkovej anestézie a dyskomfortu pri prebúdzaní sa z nej, ale nemá žiadne bolesti a na zákrok si vôbec nepamätá.

Po faceliftingu je pacient u nás hospitalizovaný väčšinou 1 deň. Po preväze odchádza domov. V prípade potreby ostane tak dlho ako treba, odchádza až keď je 100% v poriadku a sám sa tiež cíti na odchod.

Lifting tváre nie je sprevádzaný výraznejšími pooperačnými bolesťami, je dobre znášaný. Najvýraznejším pooperačným prejavom je opuch, ktorý postupne ustupuje, v priemere pacienti ostávajú doma 3 týždne. Stehy odstraňujeme o 7 a 14 až 21 dní.