Aplikácia botulotoxínu

Dysport, alebo Botox sú komerčné názvy pre botulotoxín - je to neurotoxín produkovaný anaeróbnymi baktériami Clostridium botulinum. Viac ako 15 rokov sa používa v medicíne neurológmi a očnými lekármi na zmiernenie muskulárnych kontraktúr, sťahov na tvári a krku.

Viac ako 10 rokov používa botulotoxín kozmetická, estetická medicína na zmiernenie vrások na tvári, ktoré sú spôsobené v podstatnej miere mimickou aktivitou pod nimi ležiacich svalov. Preto môžu byť zmiernené uvoľnením, paralýzou týchto svalov. Toto, paralýza svalov, ktorých aktivita a napätie spôsobujú vrásky na koži nad nimi, je cieľom aplikácie botulotoxínu v estetických indikáciach.

Roztok (botulotoxín) je aplikovaný do svalu vo veľmi nízkej koncentrácii a malom množstve ( smrteľná dávka pre 70 kg človeka sa pohybuje medzi 40 000 až 80 000 jednotiek u Dysportu, pri jednorázovej aplikácii nepodávame viac ako 200 j ) a veľmi jemnou ihlou. Po injekcii by ste mali zotrvať vo vzpriamenej polohe, aspoň v sede nasledujúce štyri hodiny a nemasírovať, nedotýkať sa miest vpichov nasledujúcich dvanásť hodín.

Naopak môžete pomôcť výslednému efektu aktívnym používaním mimických svalov v miestach vpichov. Efekt zákroku sa začne objavovať medzi štvrtým až siedmym dňom po ňom, plne rozvinutý výsledok je viditeľný o dva týždne. Jedna, alebo dve aplikácie sú zvyčajne potrebné na dosiahnutie žiadúceho efektu.

Nežiadúce účinky sú zriedkavé. Najčastejší je mierny hematóm okolo miesta vpichu. Objavuje sa u troch až desiatich percent pacientov a trvá niekoľko dní. Môže dôjsť k relaxácii okolitých svalov, ktoré pretrváva niekoľko týždňov. Veľmi zriedkavo nemusí botulotoxín zaúčinkovať vôbec.