Všeobecné princípy omladzovania

Starnutie je prirodzený proces, ktorý zatiaľ nevieme nijako zastaviť. Prejavuje sa na celom našom bytí a samozrejme aj na tvári. Nie je v našich silách nijako vrátiť čas, avšak existuje niekoľko možností ako vizuálne omladiť a osviežiť tvár.

Starnutie tváre môžeme pozorovať v troch základných princípoch:

  1. podkožné tkanivá vekom atrofujú a tým tvár stráca svoj objem, prepadávajú líca, pôsobí unaveným a smutnejším výrazom.
  2. vplyvom gravitácie a uvoľnenej kože na tvári dochádza k ptóze – poklesu tvárových tkanív. Najbadateľnejšie je to na koži dolnej časti líc a brady, ďalej v oblasti čela a v oblasti viečok. Tvár potom vyzerá unavene a staršie.
  3. mení sa kvalita kože na tvári. Starnutím kože vznikajú vrásky, pleť je suchšia, nerovnomerne pigmentovaná, stratou kolagénových vlákien stráca elasticitu. Jednoducho povedané kvalita kože sa výrazne zhoršuje.

Existujú metódy na vylepšenie všetkých troch kategórií, často sa kombinujú 2 alebo aj všetky 3 metódy na dosiahnutie želaného výsledku.

  • nevieme samozrejme zastaviť atrofiu tkanív ale vývoj medicíny nám dáva dostatok možností ako vylepšiť tento stav. Na dosiahnutie objemu sa používajú rôzne výplňové materiály ( kyselina hyaluronová, kolagén a rôzne umelovytvorené látky ) a v poslednom čase stále častejšie vlastný tuk. Existuje medzinárodná organizácia, IQUAM ( International Committee for Quality Assurance, Medical Technologies & Devices in Plastic Surgery ), ktorá na výplň defektov doporučuje kyselinu hyaluronovú, kolagén a vlastný tuk. Všetky ostatné látky majú výrazne väčšie riziko komplikácií a ich použitie sa nedoporučuje. Výplň vlastným tukom má okrem objemového efektu aj priamo omladzovací efekt, keďže v tukovom tkanive sa nachádza najviac kmeňových buniek u dospelého človeka a pri transplantácii tuku sú spolu s tukovými bunkami transplantované aj kmeňové bunky. Tie sa v cielovom tkanive menia na bunky rôznych tkanív a takto vedia omladiť kožu formovaním nových väzivových buniek s produkciou kolagénu. Okrem týchto metód existujú aj trvalé implantáty vyrobené z umelých látok – silikón, Porex – výsledok je trvalý, výraznejší efekt, nevýhodou je však nutnosť rozsaiahlejšej operácie.
  • pokles tkanív na tvári je chirurgicky riešiteľný operáciou – liftingom viečok, čela, obočia, faceliftingom. Ide o operáciu prevádzanú v drvivej väčšine v lokálnej anestézii, pri ktorej sa napínajú uvoľnené tkanivá podkožia a napína sa koža na tvári a často aj na čele. Uvoľnenie kože na viečkach sa taktiež dá vylepšiť operáciou - blepharoplastikou. V poslednom čase sú čoraz častejšie uvádzanénové neinvazívne postupy založené na implantácií rôznych nití pod kožu a ich ťahom sa rieši pokles tváre. Tieto metódy majú obmedzené indikácie a veľmi krátkodobý výsledok, u nás ich nepoužívame.
  • kvalita kože sa dá ovplyvniť dlhodobou kvalitnou starostlivosťou. Fajčenie a pobyt na slnku sú nepopierateľne najvýraznejšie faktory ovplyvňujúce kvalitu kože. Už poškodená pleť vyžaduje intenzívnejší prístup. Existujú viaceré postupy, väčšina z nich je založená na kontrolovanom poškodení kože (chemicky-chemický peeling, mechanicky – dermabrázia, alebo pomocou svetla alebo laseru – IPL a laserové metódy ). Týmito postupmi sa odstráni povrchová vrstva kože, stimuluje sa hlbšia vrstva, ktorá pri hojení tvorí viac kolagénu a novovytvorená koža má lepší vzhľad, pevnejšiu štruktúru, menej pigmentácií. Samozrejme toto je veľmi povrchne chápaný efekt menovaných procedúr, každá z nich sa zameriava na určitú špecifickú zložku starnutia a jeho riešenia. U nás najčastejšie používame CO2 laser ( frakčný laser, laserový resurfacing ). Ide o podľa mňa najefektívnejšiu metódu. Výkonný CO2 laser má výhodu presného nastavenia parametrov pokiaľ ide o čas a intenzitu pulzu, takže sa dá bezpečne dosiahnuť kombinácia dostatočného efektu s bezpečnosťou klienta. Mechanické metódy ( dermabrázia ) aj chemické ( chemický peeling ) nie sú tak exaktne vykonateľné, závisia od skúseností operatéra, ich parametre sa nedajú presne nastaviť a preto je pri nich potrebná vyššia opatrnosť a výsledky sú slabšie.